VİDEOYU İZLE
İLK ADIM

Sevdikleriniz emin ellerde

Doğru merkezi bulmak

Kendiniz ya da aile büyükleriniz için destekli yaşam seçeneklerini araştırıyorsanız, aklınızda birçok soru olması çok normal. Yaşlı bakımı; aktif ve destekli yaşamdan hafıza bakımı ve palyatif bakıma kadar farklı seçenekleri içerir.

Anne babanız, kendiniz ya da merkez arayışında olduğunuz aile büyükleriniz için cevaplanması gereken ilk üç soru: Nereden başlamak istiyorsunuz, önceliğiniz ne ve hangi düzeyde bakıma ihtiyacınız var?

Günümüzün modern yaşlı yaşamı birçok farklı bakım türünü içerir: Aktif yaşam, destekli yaşam, hafıza bakımı ve palyatif bakım…

Sizin ihtiyacınız olan hangisi? Bu soruları cevapladıktan sonra düşünün… Aradığınız şey sosyalleşmek mi, iyi bir tıbbi bakım almak mı, yalnız hissetmeden yaşıtlarınızla bir arada olmak mı, iyi hissedeceğiniz bir yerde yaş almak mı, hayatınızın geri kalanını güvende ve konfor içinde geçirmek mi; hepsi mi?

Bu soruları cevaplamaya çalışırken zorlanmanız normal. Vereceğiniz kararı kolaylaştırmak ve yakınlarınızla kararınızı paylaşmanıza yardımcı olabilmek için buradayız…

Konuşmaya hazırlanmak

Yaşlı bakım merkezleri hakkında konuşmak, ister kendiniz ister bir aile üyesi için düşünün, hassas bir konu. Yaşama dair bu tür kararlar almanın, böyle bir değişikliği kabullenmenin kolay olmadığının farkındayız.

Pek çok yaşlı birey, hayatlarının bir sonraki bölümünü nasıl ve nerede geçireceğine karar verdikten sonra omzundan büyük bir yükün kalktığını söylüyor.

Daha önce bir aile üyesiyle yaşlı bakım merkezleri hakkında konuşmadıysanız, hazırlanmak için yapabileceğiniz birkaç şey var; çok iyi araştırmak ve tüm ailenin hemfikir olduğundan emin olmak gibi…

Ailenizle paylaşmak

Yaşlı bakım merkezinde yaşamakla ilgili bu konuşmanın yapılması gerektiğini biliyorsunuz ancak nereden başlayacağınızdan emin değilsiniz. Bu durum sizi rahatsız ediyorsa, onlarla konuşmadan ve haberi duyurmadan önce konuşmaya en iyi şekilde nasıl hazırlanabileceğinizi düşünmeye çalışın.

İster yaşlı bakım merkezine geçecek olan siz olun, ister ebeveyniniz olsun; konuşmaya hazırlanmanın birkaç yolu var.

Ebeveyninizle konuşmak için doğru zamanlama

Belki annenizin akranlarıyla bir aradayken daha güvende olacağını ya da babanız yemek pişirme konusunda zorlanmasa çok daha iyi besleneceğini düşünüyorsunuz. Veya yeni arkadaşlar edinecekleri daha sosyal bir ortamda daha kaliteli bir yaşamları olacağını düşünüyorsunuz…

Yaşlı bakım merkezinde yaşamanın doğru karar olduğundan emin olsanız bile, bunun iyi bir seçenek olduğunu onların da görmesini nasıl sağlayabilirsiniz?

  • Tüm kardeşlerin hemfikir olduğundan emin olun.

Birden fazla kardeşiniz varsa, ebeveyninizle konuşma yapmadan önce herkesin aynı fikirde olmasını sağlayın. Konu hassas olduğu için konuşmanın sorunsuz ilerlemesi önemli. Ebeveynle konuşma, bazı ayrıntıları tartışmak için iyi bir zaman olmayabilir. Kimsenin kırılmasını, üzülmesini istemezsiniz…

  • Bunun zor ve hassas bir konu olduğunu unutmayın.

Yaşlanmak çoğu insan için hassas bir konudur, bu nedenle ebeveyninizin duygularına karşı ekstra duyarlı olmaya çalışın. Bir merkeze taşınmak, evine veda etmek anlamına gelir ve anıları geride bırakmak kolay değildir. Nazik, duyarlı ve anlayışlı olmaya özen gösterin.

  • Endişelerinizin listesini hazırlayın.

İster ebeveyniniz size sorsun, ister siz ona bilgi vermek isteyin; neden annenizin/ babanızın bir merkezde yaşamayı düşünme vaktinin geldiğine karar verdiğinizi açıklamaya hazır olun. Bunu, onu aşağılar/yetersiz görür gibi ifade etmemeye büyük özen gösterin. Onların güvenliği ve sağlığı için endişelendiğinizi ifade ederken, saygılı ve duyarlı olmayı unutmayın.

  • İyi araştırın.

Detaylı bir araştırma yapın ve bir merkezde yaşamanın avantajlarını onlarla açıklayıcı bir şekilde paylaşın.

*Eskisi kadar ev işi ve sorumluluğu olmayacak.
*Destekleyici ve yardımcı personele 7/24 rahatça ulaşabilecek.
*Yemek pişirmek zorunda kalmayacak.
*Ve belki de en önemlisi; yalnız kalmayıp sosyalleşme, yeni arkadaşlar edinme, farklı etkinliklere katılma fırsatı bulacak.

  • Düşüncelerinizi kâğıda dökün.

Yaşlı bakım merkezinde yaşama konusu gündeme geldiğinde, duygular çok baskın olabilir ve doğru kelimeleri bulmakta zorlanabilirsiniz. Bu yüzden ailenize bir mektup yazabilirsiniz. Bunu karşınızdakine vermek zorunda değilsiniz ancak hangi sözcükleri kullanacağınızı düşünmek için zaman ayırmak, yanlış sözcükleri söylememenize yardımcı olabilir.

Hazırlıkları tamamlama

Araştırmanızı yaptınız, listenizdeki merkezleri ziyaret ettiniz ve hangisinin size/ebeveyninize uygun olduğuna karar verdiniz. Şimdi harekete geçme zamanı… Bu yeni yaşam yolculuğuna geçişi, sizin ve ailenizin geri kalanı için kolaylaştırmak mümkün.

Yeni bir yere taşınmak, eşyalarınızı toplayıp bir yerden bir yere götürmekten çok daha fazlası… Taşınma genellikle duygusal bir süreçtir. Bu geçişin hüzünlü olabileceğini bilirseniz, hayatın bu yeni bölümüne daha iyi hazırlanabilirsiniz.

*Evinize güzel bir kutlamayla veda edin

Bir ev, duvarları ve çatısı olan bir binadan çok daha fazlasıdır. Anılarla dolu yuvaya veda etmek zor olabilir.  Nerede yaşarsanız yaşayın, biriktirdiğiniz anıların sizinle birlikte geleceğini bilseniz de, ayrılmadan önce şu anki evinizin size verdiği her şeyi kutlamaya zaman ayırın. Belki de hatırlamak için evinizin bir fotoğrafını çekmek isteyebilirsiniz.

Evinize veda zamanını, orada geçirdiğiniz yılları hatırlamak için kullanın. Ardından, yaşayacağınız yeni deneyimi ve bunları paylaşacağınız yeni insanlarla dolu olacak yeni evinizde biriktireceğiniz güzel anıları düşünün.

* Duygularınızı bastırmayın

Hayati bir değişiklik yaşamak üzereyken, bazı karışık duygular içinde olabilirsiniz. Çoğu kimse için bu, taşınma sürecinin normal bir parçasıdır. Bu üzücü veya olumsuz duyguların bazılarının, asılsız korkulardan kaynaklanabileceğini unutmayın.

Gerçek şu ki, birçok yaşlı birey bir toplulukta yaşamaktan yalnız yaşamaya göre daha çok zevk alıyor ve taşınmaya karar verdiği için mutlu hissediyor. Kendinizi üzgün ve çaresiz hissederseniz, bu geçişin getireceği artıların bir listesini yapın: Artık ev işleri yok, yeni arkadaşlar var, aktif bir sosyal hayat var, gelecekle ilgili belirsizlik yok…

Kaybedeceğinizi düşündüklerinizden çok, ne kazanacağınıza odaklanmak, duygularınızın kontrolünün sizde olduğunu hatırlatmanın en iyi yoludur.

Taşınma ipuçları

*Taşınma gününden önce kalacağınız yeri birkaç kez ziyaret edin, böylece gerçekte ne kadar alanınız olduğunu daha iyi anlayabilirsiniz. Bir mezura alın, böylece eğer mümkün olabiliyorsa o çok sevdiğiniz koltuğun gerçekten yeni alanınıza sığıp sığmayacağını anlayabilirsiniz.

*Küçülmeye başlama zamanı geldiğinde her seferinde evin bir odasını gözden geçirin. En az duygusal alanlarla başlayın ve daha duygusal parçalara doğru ilerleyin. Fazladan bıçak seti ve tozlu eski bisiklet gibi şeyler hakkında karar vermeye başladığınızda, kıyafet ve resim çerçeveleri gibi şeylerle uğraşmaya daha hazırlıklı olursunuz.

*Eşyaları “sakla”, “bağışla”, “sat” ve “at” diye etiketlediğiniz kutulara ayırın. Evin içinde sıralamaya başlamadan önce kutuların bantlanmış, etiketlenmiş ve gitmeye hazır olduğundan emin olun. Sevdiklerinize hatıra olarak vermek istediğiniz eşyalar için de ayrı bir kutu hazırlayabilirsiniz.

*Sevdiğiniz ama saklamayacağınız şeylerin fotoğraflarını çekin, böylece eşyaları yeni yerinize taşımanıza gerek kalmadan eski günleri anabilirsiniz.

*Anıların eşyalardan daha önemli olduğunu unutmayın. Bu, sürecin kolay olacağı anlamına gelmez ve sevilen eşyalardan ayrılmak zaman alabilir.

Destekli yaşamın maliyeti

Bir ev gibi hissedeceğiniz ve sadece iyi bir yaşlılık için değil, iyi bir yaşam için de tercih edebileceğiniz huzurevi ya da yaşlı bakım merkezinin size maliyetini merak mı ediyorsunuz?

Kaliteli bakımda size uygun seçeneği bulabilmeniz için farklı alternatifler sunuyoruz.

Birkaç alternatif olduğu için ortalama maliyet; odanızın konumu/büyüklüğü, sunulan tıbbi olanaklar ve bakım düzeyi gibi faktörlere bağlı olarak değişebiliyor.

Tüm kişisel bakımınızı kendiniz çözebiliyorsanız aktif yaşam, kişisel bakım ve ilaç yönetimi konusunda biraz daha fazla yardım alabileceğiniz destekli yaşam ya da hafıza bakımı ve palyatif bakım… Size uygun olan bakımı belirleyip fiyat seçeneklerimize göz atabilirsiniz.

Gereksinimlerinizi belirledikten sonra maliyet hakkında bilgi almak için bizi arayabilir ya da buraya tıklayarak size dönüş sağlayabilmemiz için iletişim formunu doldurabilirsiniz.