VİDEOYU İZLE
İLK ADIM

Hazırlıkları tamamlama

Hazırlıkları tamamlama

Araştırmanızı yaptınız, listenizdeki merkezleri ziyaret ettiniz ve hangisinin size/ebeveyninize uygun olduğuna karar verdiniz. Şimdi harekete geçme zamanı… Bu yeni yaşam yolculuğuna geçişi, sizin ve ailenizin geri kalanı için kolaylaştırmak mümkün.

Yeni bir yere taşınmak, eşyalarınızı toplayıp bir yerden bir yere götürmekten çok daha fazlası… Taşınma genellikle duygusal bir süreçtir. Bu geçişin hüzünlü olabileceğini bilirseniz, hayatın bu yeni bölümüne daha iyi hazırlanabilirsiniz.

*Evinize güzel bir kutlamayla veda edin

Bir ev, duvarları ve çatısı olan bir binadan çok daha fazlasıdır. Anılarla dolu yuvaya veda etmek zor olabilir.  Nerede yaşarsanız yaşayın, biriktirdiğiniz anıların sizinle birlikte geleceğini bilseniz de, ayrılmadan önce şu anki evinizin size verdiği her şeyi kutlamaya zaman ayırın. Belki de hatırlamak için evinizin bir fotoğrafını çekmek isteyebilirsiniz.

Evinize veda zamanını, orada geçirdiğiniz yılları hatırlamak için kullanın. Ardından, yaşayacağınız yeni deneyimi ve bunları paylaşacağınız yeni insanlarla dolu olacak yeni evinizde biriktireceğiniz güzel anıları düşünün.

* Duygularınızı bastırmayın

Hayati bir değişiklik yaşamak üzereyken, bazı karışık duygular içinde olabilirsiniz. Çoğu kimse için bu, taşınma sürecinin normal bir parçasıdır. Bu üzücü veya olumsuz duyguların bazılarının, asılsız korkulardan kaynaklanabileceğini unutmayın.

Gerçek şu ki, birçok yaşlı birey bir toplulukta yaşamaktan yalnız yaşamaya göre daha çok zevk alıyor ve taşınmaya karar verdiği için mutlu hissediyor. Kendinizi üzgün ve çaresiz hissederseniz, bu geçişin getireceği artıların bir listesini yapın: Artık ev işleri yok, yeni arkadaşlar var, aktif bir sosyal hayat var, gelecekle ilgili belirsizlik yok…

Kaybedeceğinizi düşündüklerinizden çok, ne kazanacağınıza odaklanmak, duygularınızın kontrolünün sizde olduğunu hatırlatmanın en iyi yoludur.

Taşınma ipuçları

*Taşınma gününden önce kalacağınız yeri birkaç kez ziyaret edin, böylece gerçekte ne kadar alanınız olduğunu daha iyi anlayabilirsiniz. Bir mezura alın, böylece eğer mümkün olabiliyorsa o çok sevdiğiniz koltuğun gerçekten yeni alanınıza sığıp sığmayacağını anlayabilirsiniz.

*Küçülmeye başlama zamanı geldiğinde her seferinde evin bir odasını gözden geçirin. En az duygusal alanlarla başlayın ve daha duygusal parçalara doğru ilerleyin. Fazladan bıçak seti ve tozlu eski bisiklet gibi şeyler hakkında karar vermeye başladığınızda, kıyafet ve resim çerçeveleri gibi şeylerle uğraşmaya daha hazırlıklı olursunuz.

*Eşyaları “sakla”, “bağışla”, “sat” ve “at” diye etiketlediğiniz kutulara ayırın. Evin içinde sıralamaya başlamadan önce kutuların bantlanmış, etiketlenmiş ve gitmeye hazır olduğundan emin olun. Sevdiklerinize hatıra olarak vermek istediğiniz eşyalar için de ayrı bir kutu hazırlayabilirsiniz.

*Sevdiğiniz ama saklamayacağınız şeylerin fotoğraflarını çekin, böylece eşyaları yeni yerinize taşımanıza gerek kalmadan eski günleri anabilirsiniz.

*Anıların eşyalardan daha önemli olduğunu unutmayın. Bu, sürecin kolay olacağı anlamına gelmez ve sevilen eşyalardan ayrılmak zaman alabilir.

Taşınma Gününde Ne Beklemeli

Taşınma günü zorlu olabilir. Taşınma gününü stresli olmaktan çıkarıp daha heyecanlı hale getirecek birkaç yol vardır. Her şey planlamaya bağlıdır. Ne kadar önceden plan yapabilirseniz, taşınma günü o kadar kolay olacaktır.

Stresi azaltmanın büyük bir yolu, taşınma gününde ne gibi şeylerin olabileceğini öğrenmektir. Her yaşlılık topluluğu farklıdır, bu yüzden kendi süreç ve prosedürlerine sahip olabilirler. Çoğu yer size taşınma gününün nasıl olacağına dair detaylı bir açıklama sunacaktır, ancak özel sorular sormak veya daha fazla açıklama istemek için her zaman arayabilirsiniz.

Taşınma Süreci

Taşınmanız, Altınçatı Aktif Yaşam Merkezi’ndeki bir ekip tarafından koordine edilecek ve planlanacaktır. Taşınmanızı belirlenen zamana uygun olarak düzenlemeye dikkat edin, böylece siz gelmeden bütün hazırlıklar tamamlanmış olur. 

Sizi karşılayacak bir temsilci, sizi dairenize götürecektir. Muhtemelen sizi yeni dairenize götürüp etrafı size gösterecek, her şeyin nerede olduğunu size detaylıca anlatacaklar. 

Taşınma gününde sorunsuz bir geçiş için yapabilecekleriniz

Taşınma gününde olumlu bir tutum sergilemek önemli bir unsurdur, ancak eşyalarınızı bir yerden başka bir yere taşıma konusunda da hazırlıklı olmanız gerekmektedir. İşte taşınma günü geldiğinde düzenli ve hazır hissetmenizi sağlayacak birkaç pratik ipucu:

Taşınmadan önce bol bol uyuyun.

Taşınmadan önce aklınızda birçok şey olabilir, ancak büyük gün öncesinde iyi bir gece uykusu almanız için elinizden geleni yapın. Enerjiye ihtiyacınız olacak. Ayrıca iyi dinlenmek ruh halinizi iyileştirebilir ve gün boyunca ortaya çıkabilecek herhangi bir zorluğu ele almanıza yardımcı olabilir.

Taşınma günü ne giydiğinizi düşünün.

Önemsiz bir ipucu gibi gelebilir, ancak taşınma gününde giydiğiniz kıyafetlere özellikle dikkat edin. Rahat olmanız ve hareket edebilmeniz önemlidir. Sarkan mücevherler veya rahatsız edici ayakkabılar gibi şeylerden kaçının.

Değerli eşyalarınız ve ihtiyaçlarınız için bir “değerli eşya” kutusu hazırlayın.

Yeni evinize getireceğiniz kutuların sayısına bağlı olarak, tüm eşyalarınızı açmak biraz zaman alabilir. Hemen kullanmak veya ihtiyaç duyacağınız bazı öğeler varsa – örneğin, ilaç, telefon şarj cihazı veya kişisel bakım ürünleri – bunları hızlı bir şekilde erişebilmeniz için “değerli eşya” olarak adlandırılmış bir kutuya koyun. Bu kutuyu diğer eşyalarınızla birlikte yüklemek yerine yanınızda tutabilirsiniz.

Vedalaşmak için biraz zaman ayırın.

Kutular yüklendikten ve yeni evinize her şeyi götürmeye hazır olduktan sonra, eski evinize vedalaşmak için birkaç dakika ayırmayı unutmayın. Bu küçük adım, gerekli olmasa bile kapanma hissiyatını sağlamanıza yardımcı olabilir. Ardından, yeni evinizde yaşayacağınız harika yeni anıları düşünün.

Ona verdiğiniz değeri, Altınçatı ile gösterin.

Unutmayın, yakınlarımızın sağlığı ve mutluluğu için Huzurevi ve Yaşam Merkezlerini tercih etmek bizleri kötü birer evlat yapmaz! Tam aksine, ebeveynlerimize verdiğimiz önemi ve onların hayatlarını iyileştirme istediğimizi gösterir. 

Geleneksel toplumlar, yaşamsal kararlarında ne yazık ki duygusal zaaflarının etkisinde kalırlar. Sevgimizi gösterme biçimlerimiz de bu zaaflarımızın etkisiyle biçimlenir. Bebeğimizin bakımında profesyonel yardım almamak bizi “daha iyi birer anne baba” yapar; anne ve babamıza kendi imkanlarımızla evimizde bakmak bizi “hayırlı evlatlar” yapar gibi bir inanışımız var. Ancak ciddi bilgi ve emek isteyen tüm bu süreçler, aile üyelerinin her biri için durumu daha da zorlaştırmaktan öteye gitmez. Çünkü hiç kimse aynı anda iyi bir doktor, hemşire, aşçı, psikolog, temizlikçi, rehber ve evlat olamaz. Altınçatı, her biri alanında uzman kadrosu ile sevgiden çok daha fazlasını; ebeveynlerinizin ihtiyaç duyduğu özeni, saygıyı, sağlık hizmetini ve sosyal ortamı onlara sunar. Altınçatı ailesinin her üyesi, anne ve babanıza duyduğunuz sevgiyi ve onlara verdiğiniz değeri göstermek için var.