VİDEOYU İZLE
İLK ADIM

Ailenizle paylaşmak

Ailenizle paylaşmak

Yaşlı bakım merkezleri hakkında konuşmak, ister kendiniz ister bir aile üyesi için düşünün, hassas bir konu. Yaşama dair bu tür kararlar almanın, böyle bir değişikliği kabullenmenin kolay olmadığının farkındayız.

Pek çok yaşlı birey, hayatlarının bir sonraki bölümünü nasıl ve nerede geçireceğine karar verdikten sonra omzundan büyük bir yükün kalktığını söylüyor.

Daha önce bir aile üyesiyle yaşlı bakım merkezleri hakkında konuşmadıysanız, hazırlanmak için yapabileceğiniz birkaç şey var; çok iyi araştırmak ve tüm ailenin hemfikir olduğundan emin olmak gibi…

Konuşmaya hazırlanmak

Yaşlı bakım merkezinde yaşamakla ilgili bu konuşmanın yapılması gerektiğini biliyorsunuz ancak nereden başlayacağınızdan emin değilsiniz. Bu durum sizi rahatsız ediyorsa, onlarla konuşmadan ve haberi duyurmadan önce konuşmaya en iyi şekilde nasıl hazırlanabileceğinizi düşünmeye çalışın.

İster yaşlı bakım merkezine geçecek olan siz olun, ister ebeveyniniz olsun; konuşmaya hazırlanmanın birkaç yolu var.

Ebeveyninizle konuşmak için doğru zamanlama

Belki annenizin akranlarıyla bir aradayken daha güvende olacağını ya da babanız yemek pişirme konusunda zorlanmasa çok daha iyi besleneceğini düşünüyorsunuz. Veya yeni arkadaşlar edinecekleri daha sosyal bir ortamda daha kaliteli bir yaşamları olacağını düşünüyorsunuz…

Yaşlı bakım merkezinde yaşamanın doğru karar olduğundan emin olsanız bile, bunun iyi bir seçenek olduğunu onların da görmesini nasıl sağlayabilirsiniz?

Tüm kardeşlerin hemfikir olduğundan emin olun.

Birden fazla kardeşiniz varsa, ebeveyninizle konuşma yapmadan önce herkesin aynı fikirde olmasını sağlayın. Konu hassas olduğu için konuşmanın sorunsuz ilerlemesi önemli. Ebeveynle konuşma, bazı ayrıntıları tartışmak için iyi bir zaman olmayabilir. Kimsenin kırılmasını, üzülmesini istemezsiniz…

Bunun zor ve hassas bir konu olduğunu unutmayın.

Yaşlanmak çoğu insan için hassas bir konudur, bu nedenle ebeveyninizin duygularına karşı ekstra duyarlı olmaya çalışın. Bir merkeze taşınmak, evine veda etmek anlamına gelir ve anıları geride bırakmak kolay değildir. Nazik, duyarlı ve anlayışlı olmaya özen gösterin.

Endişelerinizin listesini hazırlayın.

İster ebeveyniniz size sorsun, ister siz ona bilgi vermek isteyin; neden annenizin/ babanızın bir merkezde yaşamayı düşünme vaktinin geldiğine karar verdiğinizi açıklamaya hazır olun. Bunu, onu aşağılar/yetersiz görür gibi ifade etmemeye büyük özen gösterin. Onların güvenliği ve sağlığı için endişelendiğinizi ifade ederken, saygılı ve duyarlı olmayı unutmayın.

Düşüncelerinizi kâğıda dökün.

Yaşlı bakım merkezinde yaşama konusu gündeme geldiğinde, duygular çok baskın olabilir ve doğru kelimeleri bulmakta zorlanabilirsiniz. Bu yüzden ailenize bir mektup yazabilirsiniz. Bunu karşınızdakine vermek zorunda değilsiniz ancak hangi sözcükleri kullanacağınızı düşünmek için zaman ayırmak, yanlış sözcükleri söylememenize yardımcı olabilir.