Blog

Demansın tek belirtisi unutkanlık mı?

Lüks Huzurevi Fiyatları

Demans, genellikle ileri yaşlarda görülür ve beyin fonksiyonlarında ciddi bozukluklara neden olur. Bu hastalık, kişinin bilişsel işlevlerinde bozulmalar, hafıza kaybı, düşük motivasyon, konuşma bozukluğu, dikkat eksikliği ve kişilik değişiklikleri gibi belirtilerle kendini gösterir.

Demans, beynin farklı bölgelerindeki hücre hasarı veya ölümü nedeniyle ortaya çıkabilir. Vasküler demans, frontal temporal demans gibi çeşitli alt türleri vardır. Demansın nedenleri tam olarak bilinmemekle birlikte yaşlılık, genetik faktörler, sigara içmek, obezite ve diyabet gibi risk faktörleri hastalığın gelişme olasılığını artırabilir.

Demansın tedavisi yoktur ancak hastalığın ilerlemesini yavaşlatmak, belirtileri kontrol altına almak ve yaşam kalitesini artırmak için çeşitli ilaçlar, terapiler ve yaşam tarzı değişiklikleri önerilir. Bu tedaviler arasında bilişsel davranış terapisi, fiziksel egzersiz, beslenme ve düzenli uykunun yanı sıra, hastanın sağlığına özel olarak uygun olan ilaçlar da yer alabilir.

Altınçatı Huzurevi İle İlgili Bilgilendirici PDF ‘yi indirmek için tıklayınız.

Hemen Paylaşın
08 Nisan 2023